Cursa de 10k de la Semimaratonul București 2025

Cursa de 10k de la Semimaratonul București 2025

Și anul acesta semimaratonul Bucureștiului s-a împărțit pe două zile. Sâmbătă, 10 mai, au avut loc cursele de 10k și cele populare, iar duminică, 11 mai, s-a desfășurat semimaratonul în sine.

Am ajuns la cea de-a cincea participare, limitându-mă tot la cursa de 10 kilometri. Cel puțin în viitorul apropiat nu mă mai văd trecând prin efortul necesar pentru a mă pregăti pentru un semimaraton și sunt ok cu asta.

Nici de data aceasta nu voi mai lista toate aspectele cursei ci doar ce a fost nou. Cei care sunt interesați de eveniment la modul general pot citi review-urile pentru edițiile precedente:

Cum a fost pe partea de alergare?

Sunt oficial într-un punct în care am renunțat să mai alerg după recorduri personale. Am bifat un semimaraton sub 2 ore, un 10k sub 55 de minute și un 5k sub 25 de minute. Realistic vorbind, nu am ce e necesar pentru a trece la următorul nivel și sunt ok cu asta.

Drept urmare, m-am dus acolo ca la orice long run de weekend. Am alergat ceva mai tare ca de obicei (ritmul meu de easy run e de peste 6 minute per km) dar fără să forțez special și am scos un timp de 56 minute și 55 de secunde pentru 10.13 km, cu un pace mediu de 5:37 minute per kilometru, pe care l-am menținut destul de constant pe întreaga durată a cursei.

Oficial m-am clasat pe locul 627 din aproape 3000 de participanți, cu un timp de 56:51 minute, un rezultat de care am fost foarte încântat. Acum câțiva ani trebuia să mă antrenez câteva luni pentru genul acesta de timp iar în prezent trebuie doar să depun ceva efort. E semn că toate alergările acumulate își fac efectul.

Mi-am făcut ceva griji din pricina vremii, pentru că se anunțau temperaturi sub 10 grade și ceva ploaie, dar din fericire doar a picurat mărunt. Temperatura nu ar fi fost așa rea, ba chiar din contră, era numai bună pentru cine alerga intens și se încălzea, dar la asfaltul ud am simțit mici probleme de aderență.

Cum a fost organizarea?

Bună, ca de obicei. Garderobă, vestiare, toalete numeroase, puncte de hidratare frecventă, traseu bine marcat cu mulți voluntari.

Nu sunt sigur cum s-a procedat cu garderoba anul acesta pentru că nu am mai găsit stickerul cu numărul de concurs ce trebuia lipit pe săculeț. Dar cum m-am dus fără bagaje, nu am avut ocazia să descopăr.

În schimb, față de anii precedenți, am mai dat o mică tură prin zona de Sport Expo înainte să plec. Cei de la 7 Days aveau un stand unde puteai să arunci cu bile (trei încercări) și dacă adunai 100 de puncte primeai... ceva? Am fost și eu, mai mult pentru că erau doar 3 oameni la rând și am cedat curiozității, și am plecat cu un croiassant de consolare.

Cei de la Stay Strong, de unde am luat o budincă și un iaurt proteic, pe care i le-am dus prietenei mele (eu nu consum chestii de genul) iar highlight-ul a fost stand-ul celor de la Meda, de unde am primit un hotdog după cursă. Sincer, la ce hămesit eram, nici nu știu dacă a fost gustos sau nu, tot ce știu e că am apreciat caloriile!

Ce a conținut kit-ul de concurs și cum a fost medalia?

Kit-ul a venit cu nelipsitul BIB (numărul de concurs, cu cip), în tradiționalul plic sigilat, și de un set de patru ace de siguranță, pentru a-ți putea lipi numărul pe tricou, dar nu am mai primit sticker-ul pentru garderobă.

Tricourile au avut o nuanță de verde, moarte pasiunii în ceea ce mă privește, după cum se pot vedea pe alergătorii din poza de mai jos. Par de calitate dar pur și simplu nu e pe gustul meu modelul.

tricourile oficiale Bucharest Half Marathon 2025

În rest, s-a mai oferit un croissant de la 7 Days, un baton proteic de la Rom și unul de la Făgăraș. În rest, prostii (mostre de creme și una de detergent) și tot felul de pliante promoționale sau cu reduceri. Cel cu reducerea de 20% pentru cursele de la Bucharest Marathon din toamnă a fost singurul pe care l-am considerat bine-venit.

Medalia a fost de calitate, ca de obicei, și cu un design pe care l-am apreciat mai mult decât cel de anul trecut.

medalia Bucharest Half Marathon 2025

A meritat?

Da, mai ales că soarta a făcut să mi se ia interviu, fix când mă îndreptam spre zona de start (embed mai jos).

Numai întâmplarea asta și e suficient ca ediția din 2025 a semimaratonului Bucureștiului să îmi rămânâ întipărită în memorie.