Mick Kenney - un multi-muzician multi-talentat
Undeva prin 2012, dacă nu mă înșeală Last.fm, am ascultat albumul The Inferno de la Professor Fate, lansat prin 2007. Inspirat din "Divina Comedie" a lui Dante, teoretic face parte din genul neo-classical dar e mai degrabă genul de muzică pe care o pot aprecia fanii de rock sau metal.
L-am ascultat de câteva ori de-a lungul timpului și de fiecare dată mi-am pus aceeași întrebare: oare a mai scos ceva Professor Fate? Iar răspunsul a fost de fiecare dată "nu", spre dezamăgirea mea. Tot albumul e bun, a fost ceva inedit și mi-ar fi plăcut să ascult mai mult. Dar săpând mai adânc am descoperit anul trecut că deși Professor Fate nu a mai venit cu nimic nou, muzicianul din spate a fost foarte, dar foarte prolific.
Muzicianul din spate e britanicul Mick Kenney, faimos mai degrabă pentru rolul său de fondator multi-instrumentalist în formația Anaal Nathrakh. Dacă nu e deja sugestiv din nume, trupa e un grindcore care bate spre blackened death metal, cu accente de industrial. Clar ceva din categoria "acquired tasted" dar foarte faină pentru ce face.
Nu pot să spun că m-a uimit foarte tare că cineva din extrema asta a metalului a produs și neoclassical, cred că sunt aproape 20 de ani de când am ajuns la concluzia că cea mai faină muzică e cea produsă de oamenii din sfera black, death sau doom când se mută pe ceva mai digerabil (de exemplu, albumele Katatonia sau The Gathering, care au început ca doom și au ajuns în prezent aproape trip-hop, în cazul The Gathering).
Ce m-a uimit, în schimb, a fost să descopăr că omul s-a reprofilat recent pe phonk, sub numele Kordhell. Într-adevăr, în piesa de mai jos, oricât de electronică ar fi, se simt influențele cuiva venit din sfera de metal extrem, dar totuși... ce salt.
Iar dacă te uiți pe pagina lui de Wikipedia, te sperii când vezi în câte proiecte e implicat și are doar 46 de ani.
Under the alias Migg, Kenney was a member of the sludge/doom band Mistress, contributing to four albums between 2002 and 2007. In 2020, he formed the black metal band Make Them Die Slowly with Duncan Wilkins (The Void)(...). The project (...) has released two albums.
Kenney maintains an extensive production and mixing career, with credits for Motionless in White, Carnifex, Bleeding Through, Dawn of Ashes, Aesthetic Perfection, Eighteen Visions, and others across metal and electronic genres. He has also produced several albums for Napalm Death
Ce pot să zic, asta înseamnă să fii muzician cu adevărat. Nu e nimic rău să ai o nișă sau un gen preferat, dar ceva mega-pasionați nu ating mereu culmile și uneori se împrăștie pe mai multe tărâmuri.