Detoxifiere de Reddit

Share
Detoxifiere de Reddit
Photo by Erik Mclean / Unsplash

Îmi amintesc cum acum vreo 20 de ani îmi recomandase cineva Reddit dar nu m-a prins. Mi se părea o variantă net inferioară a unui forum și cu un design utilitarian și urât, dar uite că forumurile au cam murit iar Reddit încă rezistă. De vreo 12 ani am chiar și cont acolo, cu 0 postări dar 106 comentarii. Partea nasoală e că a ajuns viciul meu online, platforma pe care pierd timp aiurea scrollând în gol. Partea și mai nasoală e că deși am încercat în repetate rânduri să mă las, am revenit de fiecare dată pentru că față de găurile negre care sunt Facebook, Instagram sau TikTok, Reddit chiar are conținut util.

Sunt multe subreddit-uri de nișă de unde obțin recomandări relevante sau aflu ultimele noutăți din domeniu. De exemplu, /r/ProgressionFantasy pentru cărți, /r/KoreanVariety ca să aflu când apar reality show-uri coreene noi (și uite că în iulie chiar apar sezon nou din Game of Blood) sau /r/TheSilphRoad pentru discuții, știri și analize legate de Pokemon Go (sau /r/Dota2 din vremurile în care urmăream îndeaproape scena). Sigur, poate că s-ar găsi alternative pentru fiecare subreddit în parte dar nu le-ai mai avea pe toate la un loc.

Am încercat și varianta în care să stau departe de /r/all, homepage-ul care agreghează conținut de pe marea majoritate a subreddit-urilor, pe vremuri mult mai interesant și în prezent poluat de A.I. slop, dar problema e că are la rândul lui utilite, ajutându-mă să descoper de-a lungul timpului multe subreddit-uri relevante. Dacă înainte puteam intra pe reddit, să fac scroll câteva minute și să sfârșesc cu 10-20 de tab-uri interesante deschise, în prezent pot să pierd zeci de minute fără să găsesc nimic util.

Există și alternative precum PieFed sau Lemmus, într-adevăr mult mai curate și cu postări mai interesante, dar în același timp nici nu au la fel de mult conținut iar adesea comentariile de la utilizatori tind să lipsească. E ca în vorba ceea din popor: "Rău cu rău, dar mai rău e fără rău."

Soluția asupra căreia m-am oprit, imperfectă cum este, a fost să elimin sesiunile lungi de scrolling pe Reddit. Intru din când în când, văd dacă iese ceva conținut interesant în față, apoi mă opresc. Iar pentru perioadele mai lungi, când am timp de omorât și simt nevoia să stau pe telefon (de exemplu, când aștepți undeva la coadă), folosesc PieFed și Lemmus pentru nevoia de Reddit-like content, HackerNews pentru ceva un pic mai tech / intelectual și, mai nou, Bubbles pentru o agregare de bloguri mici scrise de oameni, pentru oameni. Din când în când mai intru și pe Facebook, dar acolo rar mai vezi noutăți de la prietenii din listă ci dai mai mult de AI Slop.

Mi-e dor de vremurile de acum mai bine de 10 ani, când foloseam Google Reader (RIP!) și aveam ditamai lista de articole interesante strânse din diverse blog-uri și site-uri, agregate prin RSS. Dar cine să mai producă astfel de conținut în prezent? S-a diluat totul într-o masă diformă de marketing bullshit și platitudini generate cu AI...