Ca pentru proști

Share
Ca pentru proști
Photo by Elimende Inagella / Unsplash

A fost nevoie să schimb garnitura de la ușa frigiderului. Se strânsese multă gheață pe panoul din spate și una dintre potențialele surse era o garnitură care nu mai izolează bine. Am verificat-o pe cea veche, era vizibil jerpelită așa că am ajuns la concluzia că orice ar fi, de schimbat o schimb.

Am găsit pe net piesa necesară (pe gideon.ro, o firmă din Vaslui care a expediat rapid garnitura, de a și sosit a doua zi - nu, nu e reclamă mascată, doar mi se pare util să fac recomandări verificate personal pe subiect). Eram curios cum urma să fie împachetată, fiind vorba de un dreptunghi de 113.5 x 58 de centimetri, cât o ușă de combină frigorifică. Cum nu sunt analfabet funcțional (și nici analfabet normal), am citit în prealabil detaliile de pe site și am găsit bucățica asta de text:

Ușoare deformări ale garniturii de ușă sunt normale și nu afectează funcționarea acesteia. Vă recomandăm să indreptați garnitura inainte de a o instala in dispozitiv.

Aha, deci probabil o îndoiau un pic. M-am mai documentat un pic pe Internet, am aflat că se poate îndrept ușor cu un uscător de păr în caz de ceva și nu mi-am mai făcut griji. Apoi a venit coletul. Colet pe care era lipit ditamai sticker-ul, cu disclaimere în 5 limbi diferite:

Deschid cutia și găsesc înăuntru o coală A4 cu aceleași informații, traduse și în română. Lângă ea, o altă coală galbenă cu aceleași instrucțiuni ca pe cutie.

Ce zicea?

Ușoare deformări ale garniturii de ușă sunt normale și nu afectează funcționarea acesteia. Vă recomandăm să indreptați garnitura inainte de a o instala in dispozitiv. Grosimea noii garnituri de ușă poate diferi ușor de grosimea vechii garnituri de ușă. Această diferență nu afectează inchiderea etanșă a ușii sau funcția garniturii pe termen lung. Dacă dispozitivul dvs. are balamale reglabile sau articulații de fixare a balamalelor, puteți optimiza comportamentul de inchidere ulterior. Micile găuri laterale din garnitura ușii sunt pentru o funcționare corectă (necesare pentru ventilație). Acestea nu reprezintă defecte de producție

Mi-am adus aminte de ultima piesă de frigider comandată, când cei de la cumpărat la momentul respectiv m-au sunat înainte să se asigur că am citit bine descrierea și că se potrivește la frigiderul meu, și au confirmat cu mine la telefon modelul de frigider și că e totul ok.

Dacă vă gândiți că acesta e cumva un rant la adresa lor și a insistenței cu care tot repetă chestiile astea, vă înșelați. Nu, ba chiar fix invers.

Voi vă dați seama cu câți clienți incapabili să citească o descriere s-au luptat oamenii ăștia de-a lungul timpului de au ajuns să sublinieze în halul acesta astfel de detalii și câți oameni nervoși și-au cerut bani înapoi... degeaba?

Meseriile astea în care ai de-a face cu marea masă a populație sunt cele mai grele.